8

Pnömatik silindirler tarafından kullanılması için sıkıştırılmış hava üretiminin, çoğunlukla jeneratör ve sistem verimsizliği sebebiyle uygun maliyetli bir işlem olmadığı belgelenmiştir. Muhasebe departmanlarının mühendislere sürekli olarak işletme maliyetlerinin düşürülmesi konusunda baskı uygulamasıyla, her geçen gün daha çok sayıda işletme yeni elektrikli aktüatör çözümlerine dönüş yapmaktadır.

Peki Neden?

Elektrikli aktüatörlerin tasarım özellikleri, toplam enerji tüketimini düşük tutarak yüksek performans göstermelerini sağlar. Deney sonuçlarına dayanarak, iki yıllık bir dönemde tipik bir tekli aktüatör uygulaması için 3.200 € tasarruf öngörülebilir.

İki Adımın Tek Adıma İndirilmesi

Pnömatik sistemlerde, sıkıştırılmış hava üretimi için iki adım gereklidir: pnömatik silindir kullanılarak hava basıncı lineer harekete dönüştürülmeden önce, ilk olarak elektrikle hava üretilir. Benzer şekilde, geleneksel bir elektrikli çözümde, yani motor dönüşünü elektrikli aktüatör hareketine çevirmede de iki adım gerekir.

Fakat, ETT serisi gibi elektromanyetizma prensipleriyle doğrudan lineer hareket üretebilen lineer motor milli bir aktüatör çözümü kullanılarak ve sonucunda enerji tasarrufu elde ederek bu iki adım azaltılabilir.

Lineer motor aktüatörünün pnömatik bir çözüme kıyasla diğer bir olumlu özelliği ise tüm strok boyunca hassas konumlandırmadır. Entegre analog konum sensörü ile elde edilen tümleşik geri bildirim, 0,05 mm’ye varan hassasiyette konumlandırmaya olanak sağlar.

Büyük tasarruf potansiyeli

Yeni lineer motor aktüatörlerinin teknik avantajları ortadadır. “Peki ya maliyet karşılaştırması?” dediğinizi duyar gibiyiz.

15 kg’lık bir yükün dakikada 30 döngü ile taşınmasını kapsayan tipik bir uygulama düşünün. Böyle bir uygulamada, pnömatik çözüm yaklaşık 2 bar basınçla çalışırken ETT çözümü her döngüde yalnızca 30 W elektrik harcar. Tabi ki elektrikli aktüatör çözümünün ilk başlatma maliyeti pnömatik rakibinden daha fazladır. Fakat toplam enerji maliyetinden yaptığınız tasarruf, bir yıl içerisinde ilk yatırım maliyetinizi karşılayacaktır.

Elektrikli Aktüatörleri Kullanmak Size Tasarruf Etmenizde Yardımcı Olur - ETT Elektrikli Lineer Motor ve Aktüatörler ile Tasarruf - Parker Türkiye Satış Şirketi - Parker Hannifin Corporation

Ayrıca, ilk çalıştırmadan 24 ay sonra, tasarruf yaklaşık 3.200 € gibi bir rakama ulaşmış olacaktır. Bu tasarruf yalnızca bir aktütatör için geçerlidir. Bu rakamı tipik bir üretim hattında bulunan aktüatör sayısıyla çarpınca tasarruf potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>