cv

Montaj hatlarında üretime geçiş ve insanların bu hatlarda çalışmaya başlaması aynı zamanda başka bir ihtiyacı da ortaya çıkarmıştı, o da üretilen ürünlerin kalitesini değerlendirmek için parçaları görsel olarak incelemeyi sistematikleştirme gereksinimiydi.

Çok uzun zaman boyunca bu kontrol gereksinimi manuel yöntemlerle karşılandı. Zamanla bu manuel kontrollerin yerini  sensörler aldı. Günümüzde ise endüstrinin gelişmesi ile birlikte görüntü işleme sistemleri aldı.

Görüntü işleme sistemleri, üretim esnasında insanlar tarafından yapılan görsel kontrollere benzer incelemeleri yapmak için kameralar ve görüntü işleme yazılımı kullanarak bu işlemi otomatik hale getirdiler.

O günden bu yana otomatik kontrol sistemleri, imalatta % 100 kalite kontrolünün sağlanmasında, maliyetlerin düşürülmesinde ve yüksek müşteri memnuniyetinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Görüntü işleme sisteminin kontrolleri, bir konveyör üzerindeki nesnelerin sayılması, montajlanan ürünlerin posizyon ve tip kontrollerinin yapılması, seri numaralarının okunması ve yüzey kusurlarının kontrolü gibi çeşitli tanımlanmış görevlerden oluşur. Bu doğrultuda genel olarak bir çok üretici çoğu zaman, yüksek hızlı, yüksek büyütmeye sahip, 24 saat kontrol ve/veya ölçümleme gerektiren görsel kontroller için görüntü işleme sistemlerini tercih eder.

Bu çok amaçlı kullanılabilen üstün yetenekli sistemlerin kullanıcılara ne faydalar sağladığını ve ne amaçla satın alındıkları sorguladık. Ve aşağıdaki sonuçlar ortaya çıktı.

 

3

Sonuçlar ;

  1. Hatalı ürün tespit ile müşteri şikayetlerini azaltmak ve iadeyi engellemek.
  2. Hem kontrol amaçlı hemde otomasyona geçiş imkanı sayesinde iş gücü maliyetlerini azaltmak.
  3. Artan kalite ile firma imajınızı güçlendirmek.
  4. Artan kontroller sayesinde hurda oranını düşürmek.

Kuracağınız sistemlerin neredeyse tamamında bu görevlerin birden fazlasını gerçekleştiğini görebilirsiniz.  Sizde firmanızı ve firma imajınızı güçlendirmeye ne dersiniz?

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>