inline


Ölçüm Nedir?

Ölçüm, bir hedefin boyutunu, uzunluğunu, ağırlığını, kapasitesini veya diğer yönlerini belirleme olarak tanımlanabilir. Genel olarak ölçüm, “enstrümantasyon” terimi içerisinde bir eylem olarak düşünülebilir. Enstrümantasyon belirli bir amaca ulaşmak için ölçüm ekipmanları kullanılmasıdır.

Bu yazımızda, makine bileşenlerinin imalat ve Ürün kontrolleri işlemlerine ilişkin In-Line ölçümlere odaklanmaktayız.

 

Ölçüm Denildiği Zaman Bu Konunun Neresindesiniz?

Entek Otomasyon olarak biz üretim hatlarında In-Line ya da Side-Line olarak boyutsal kontrol yapan test-ölçüm cihazları sağlıyoruz. Çoğu durumda, üretim işleminizde kullandığınız ölçüm sistemleri, üretim parametreleriniz tarafından belirlenir.

Örnek vermek gerekirse, otomotiv, gıda-ilaç ve beyaz eşya gibi yüksek hızda ve adette üretim ortamlarında, in-line ölçüm sistemlerine ve otomasyona daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

 inlinesidelinetext
In-Line Ölçüm Nedir?

In-Line Ölçüm, imalat hatlarındaki ürünlerin sürekli izlemek için özel algılama sistemi içeren bir yapıdır

  1. Ürünün kabul edilebilirliğini değerlendirmek için şekil ve boyutların toleransları ile birlikte sisteme öğretilmesi
  2. Ürün ölçüm sensörünün altından geçerken ölçme
  3. Ölçüm sonucunda ürünün red olduğu tespit edildiğinde hatalı olarak bir çıktı üretilmesi esasına dayanır.

In-Line Ölçümün Önemi?

inline2Günümüzde rekabet baskısı artmaya devam ederken, yüksek üretim yapan ana sanayiler ve onların birincil ikincil kademe tedarikçileri de, gerçek zamanlı yüksek doğrulukta ölçüm yeteneğine sahip in-line ölçüm sistemlerine ihtiyaç duymaktadır.

In-line ölçüm sistemleri üretim duruş süresi ve hatalı ürün gibi üretim verimliliğini arttıran parametreleri etkiler. Bu ölçüm sistemleri üretim ekibine, parçaların ölçüsel uygunluğu hakkında anlık olarak geri bildirim vermektedir. Bu sayede herhangi bir sorun varsa, ilgili kişi ya da sistemler hızlı tepki verebilir ve gerekli işlem değişikliklerini yapabilir.

In-Line ölçüm ile ürünler operatörün becerisinden veya ölçme yöntemlerinden etkilenmeyen istikrarlı bir şekilde ölçülebilir. Buna ek olarak, sürekli izleme, izlenebilirliği yönetmede yardımcı olan, hatalı ürünlerin ne zaman ortaya çıkmaya başladığını belirlemeyi mümkün kılar.

In-Line Ölçümde Neye Dikkat Etmek Gerekiyor?

In-Line ölçümün önemli bir parçası olan hız, bu alandaki son teknoloji gelişmelerinin odak noktalarından biridir.

Doğruluk, hat içi ölçüm cihazlarından bahsederken olmazsa olmazıdır. Bu noktada örnek vermek gerekirse otomotiv endüstrisi için 10-100 mikron gerekli bir doğruluk standarttır.

Üreticiler Ne Tür İhtiyaçları İçin Size Geliyorlar? Sunulan Çözümler Nelerdir?

Üreticiler çeşitli uygulamaları için kullanılabilen ölçüm sistemleri oluşturmak için arayış içerisindeler.

Biz hem In-Line hem offline ölçüm sistemlerinin fayda sağladığına, ancak üreticilerin operasyon ihtiyaçları için en iyi sistemi değerlendirmek zorunda olduklarına inanıyoruz. Bu bağlamda Mesafe, kalınlık, genişlik, çap, titreşim, salgı, pozisyon, profil, düzlemsellik gibi ölçüm konularında talepler ile bizlere ulaşmaktadırlar.

olcum

Bu Çözümleriniz Ne Sağlıyor?

Sunulan çözümler sayesinde müşterilerimizin üretim kalitelerini artırıyor, hata oranlarını azaltıyor ve iş gücü maliyetlerini düşürüyoruz.

In-line sistemler, Kalite Güvencesi departmanı üzerindeki ölçüm yükünü azaltmakta ve elde ettiği veriler ile imalat işlemlerini kolayca sürdürebilmek için fayda sağlamaktadır. Üretim, prosesi kontrol altında tutmak için başka bir ekipmana sahip olsa bile, daha azıyla daha çok şeyin yapıldığı pek çok fabrikada, kalite departmanındaki darboğazları azalttığı için In-Line ölçüm hareketi doğru bir yaklaşımdır.

 

Bir Boyutlu Ölçüm

Tek eksende noktasal optik yada lazer kaynak yardımı ile ölçüm yapabilen sistemlerdir.

 

1dcapolcumicerikblog

 

İki Boyutlu Ölçüm

İki eksende çizgisel yada alan taramalı optik veya lazer kaynak yardımı ile ölçüm yapabilen sistemlerdir.

 

Ekran Resmi 2018-02-08 16.07.38

Üç Boyutlu Ölçüm

iki eksende çizgisel alan taramalı lazer kaynak yardımı ile zaman ekseninde oluşturulan data üzerinde ölçüm yapabilen sistemlerdir.

Ekran Resmi 2018-02-08 16.09.19

Yaptığınız Uygulama Örnekleri?

 

Ekran Resmi 2018-02-08 16.10.35

 

Ekran Resmi 2018-02-08 16.11.30

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>