successstory-frictioncups-stampingline

Müşteri Problemi

Dünyanın önde gelen otomotiv firmalarından olan müşterimizin, pres hatlarında iyileştirme yapılmak isteniyordu. İyileştirme yapılmak istenen alüminyum pres hattı, iç ve dış kaporta parçalarını cross-bar sistemi ile yakalayıp yerleştirdikten sonra birleştiren bir üretim hattıydı. Müşterimiz, parçaları yakalamak için başka firmaların vantuzlarını kullanıyordu. Mevcut vantuzların, parçaları taşıma esnasında düşürmesi yüzünden, dakikada üretilen parça sayıları istenilen adetlere çıkamıyordu. Mevcut presin kapasitesi dakikada 13 çevrim olmasına rağmen, mevcut durumda, hız arttırıldığında vantuzların parçaları düşürmesi yüzünden, pres dakikada yaklaşık 10 çevrim ile çalışabiliyordu. Bu yüzden, dakikada en az 11 parça üretecek şekilde, hatta yenileme yapılmasına karar verildi.

Çözüm

Pres hattında düşen parça sorunlarının nasıl giderileceğini anlamak için, üretim mühendisleri ile toplantılar düzenlendi. Özellikle yağlı yüzeylerde, daha güçlü tutuş sağlayan Piab sürtünme vantuzları kullanılması gerektiği tespit edilerek, müşteriye ilk deneme için numune ürünler verildi. Kullanılan vantuzların büyük kısmı, yuvarlak sürtünme vantuzları olmakla birlikte, oval kesitli sürtünme vantuzları da kullanılan noktalar olmuştur. Mevcut cross-bar sistemine montaj için uygun bağlantı dişleri ve şekilleri seçilmiştir.

Sonuç

Piab sürtünme vantuzları takıldıktan sonra, deneme üretimine başlandı. Deneme üretimlerinin sonunda, müşterimiz hat üzerindeki preslerin, dakikada 11 çevrimin üzerine çıktıklarını ve saatlik hedeflerinden 82 parça daha fazla üretebildiklerini bildirmiştir. Piab sürtünme vantuzlarının, yağlı yüzeylerdeki güçlü tutuşu sayesinde, parça düşmesi de engellenmiştir. Parçaların düşürülmemesi sonucunda, hasar gören parçaların miktarı da minimuma inmiştir. Piab sürtünme vantuzları sayesinde daha hızlı ve güvenli yakalama, müşterimiz için daha çok üretim, daha az fire ve dolayısıyla gelir artışı anlamına gelmiştir. Daha uzun süre dayanabilen vantuzlar sayesinde, daha az vantuz değişimi yapılarak yedek parça maliyetlerinde de düşüş sağlanmıştır. Bu iyileştirme sayesinde, aynı hatta, müşterimiz bir yılda: saatte 82 parça  X 24 saat (şu anda 3 vardiya çalışıyor) X 345 (çalışılan iş günü) =  678.960 parça ekstra üretim yapabilmektedir.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>