tutucu

gp400
Pnömatik tutucuların , elektrik tutuculara karşı üstünlükleri çok daha fazladır…Pnömatik tutucular daha güvenilir , değişik boyutlarda çok fazla ürün seçeneğine sahip, daha hızlı cevap süresi olan tutuculardır. Elektrikli tutuculara göre aynı boyutlarda oldukça fazla sıkma kuvveti ve basit kontrol edilebilirliğinin olmasının yanında maliyet avantajı da sağladığı için pazarda en çok tercih edilen ürünlerdendir.

Pnömatik tutucular hemen hemen her endüstride, endüstriyel üretimden temiz oda ortamlarına kadar, en yaygın kullanılan pnömatik ürünlerdendir. Kompakt, hafif ve yüksek sıkma kuvveti –düşük ağırlık oranı ile yüksek hızlı montaj makinaları ve robotlar için idealdir. Basınçlı hava birçok fabrikada altyapısı hazır bir şekildedir. Pnömatik tutucuların yapıları oldukça basit olup, motor ağırlığı ve sürücüsü olmadığı için daha basit bir şekilde devreye alınabilir. Tutma kuvveti, pnömatik bir regülatör kullanılarak kolayca ayarlanabilir ve hız ayar valfi ile hızlarını kontrol etmek mümkündür. Her pozisyonda zaman kısıtlaması olmadan ve elektrikli tutucularda olduğu gibi yüksek ısınmalar gibi olumsuz durum meydana getirmeden bekletilebilirler.

Tutucular, paralel ve açısal olmak üzere iki ayrı yapıda sınıflandırılır. Tutucu içindeki piston ile çenelerin hareketi sağlanır.

Paralel tutucular endüstride en yaygın olarak kullanılan modellerdir. İş parçası tutmak için tutucuya yapılacak uygun parmaklar ile güvenli tutma sağlanır. Parmaklarını değiştirmeden birçok parça boyutuna uyum sağlayabilmektedir. Aynı frekanslı ve farklı frekanslı çeneler için de kullanımı uygundur, bu sayede iş parçasının merkez ekseninin çeneyle değişebilmesi sağlanmaktadır.

Açısal tutucu çeneler bir açıda herhangi bir kaviste oynatılabilir ve bu çeneler açık sarkaçların azaltılmasına imkan sunar; genellikle parça boyutların stabil olduğu durumlarda kullanılır. Açısal tutucular sınırlı dik alanlarda kullanışlıdır ve güvenli parça ambalajlama gerektiren yerlerde düşebilirler. Bu nedenle, çeneler iki dereceli olduklarında hava basıncı kaybedilse bile çeneler kilitlenir ve parça dümdüz bir şekilde tutulur.

Paralel ve açısal tutucuların dışında özel tutucular da vardır. Özel tutucularda ,o-ring takma tutucuları (içten ve dıştan takabilen ),sünger , kumaş için iğne tutucular , tek parmaklı, üç parmaklı paralel ve açısal olanlar, parçayı dıştan (O.D.) veya içten ( I.D) parçalarına karşı şişirilen tutucular ve metal ürünleri için manyetik tutucular ürün gamında yer almaktadır. Yapılacak işe uygun, özel olarak dizayn edilmiş tutuculara ulaşmak mümkündür. Örneğin bir şaftı taşıyacak tutucu projeye uygun imal edilebilmektedir. Robotik uygulamalar ve farklı boyutlardaki parçalara adapte edilebilir.

Tutucuların temelini ve dizayn esaslarını bilmek mühendislerin seçimlerinin darlaşmasına, makina dizayn süreçlerinin hızlanmasına, güvenilirliği, üretkenliğini ve verimliliğin artırılmasına yardımcı olmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>