iv

Bir sensöre ne kadar güvenebiliriz yada siz sensörünüze ne kadar güveniyorsunuz?

Günümüzde artan rekabet ile birlikte üretimde verimliliğin artması,  maliyetlerin azaltılması ve proseslerin hızlanmasına paralel olarak sensörlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Üretim proseslerinde her geçen zaman diliminde bir önceki prosese göre daha fazla veya daha özellikli sensörler kullanılmaktadır.

Alternatifler arasından değerlendirmeler sonucunda karar verilerek tercihi yapılan bir sensörden beklenti, proseste kendisine yüklenen görevi başarılı şekilde yerine getirmesi ve performans göstermesidir.

Endüstriyel bir sensörde iki önemli majör nitelikten birisi olan kararlı çalışma niteliği, beklentileri yerine getirmedeki performans göstergesinin en önemli olanıdır.

Kritik bir proseste kullanılan sensöre ne kadar güveniyorsunuz veya ne kadar güvenmelisiniz?

Bu sorunun yanıtına olumlu cevap vermek istenilse de, gerçek durumda verilen cevap çoğu zaman olumsuz olacaktır. Sensörünüzün hata yapmadan önce, kullanıcılara hata yapabileceğini bildirme imkanı olursa, prosesi yöneten kişiye ekstra bir güven vereceği kesindir.

Sensörün konuşması demek belki abartı olabilir, yeni nesil sensörlerde artık algılama hatası olmadan önce, hata oluşma ihtimalinin yükseldiği bilgisini alabilmek mümkündür. Bu sayede prosesi yöneten kişi, bu değerli bilginin kendisine sağlayacağı fayda sayesinde zamanını daha etkin kullanma imkanına sahip olmaktadır.sensor1

Çoğu sensör için hayal gibi görünen bu faydalı özellik, yeni nesil optik, laser ve fiberoptik sensörlerde bulunmaktadır. Sensörden bu bilginin alınması limit fonksiyonu sayesindedir ve sensörün çalışması esnasında sürekli kendisini denetlenmesinin sonucudur.

sensor2

Sensörün, çalışma ortamında kalibrasyonu belirlenen yöntemlerden birisi kullanılarak yapılır, bu değer genellikle hedefin iki farklı konum ortalaması olan bir değerdir.

Limit değeri, belirlenmiş kalibrasyon değerinin üstünde bir limit değeri belirlenerek oluşturulur.

Yukarıdaki örnek grafikte, prosesin devamında kazanç değeri belirli olmayan periyotlarda limit değerinin üzerine çıkmaktadır. Çalışma esnasında oluşabilecek; kirlenme, hassasiyet kaybı, ışık gücü azalımı, pozisyon bozulması, ortam şartlarının olumsuzlaşması vs. gibi etkenlerden dolayı geçmesi gereken limit değerine ulaşamamakta ve bundan dolayı sensörden ALARM amaçlı bilgi alınmasını sağlamaktadır.

Bu ALARM sinyali, başlangıç koşullarına göre sensörün kararsız bir dönemde olduğunu bize bildirmekte ve bundan sonraki çalışmada, eğer bir düzeltici önlem alınmaz ise verilen görevde hata yapabileceğini bildirmektedir.

Limit fonksiyonun bilgi amaçlı kullanılan çıkışı, yani alarm çıkışı, sensörün 2 farklı çıkışa sahip olması anlamına gelmektedir ve bu özellikten faydalanmak için limit fonksiyonuna sahip bir sensör tercih etmek yeterli olacaktır.

 

Hüseyin Yılmaz

Sensör Pazarlama Müdürü/ENTEK OTOMASYON

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>